
10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa.
Pomysłodawcą tego święta był amerykański gubernator, który już w 1872 roku apelował do ludzi, żeby sadzili drzewa.
Dziś wiele organizacji ekologicznych prosi o to samo. Sadźcie drzewa!
Dlaczego?
Drzewa to płuca Ziemi. Hektar lasu potrafi rocznie pochłonąć prawie 250 ton dwutlenku węgla, a wyprodukować ponad 10 razy więcej tlenu. Latem duże drzewa dają przyjemny cień i wytchnienie od upałów. Duża korona drzewa działa jak parasol, który redukuje aż o 90% absorpcję promieniowania słonecznego przez naszą skórę. Drzewa oczyszczają także miasta ze smogu. Najlepiej robią to brzozy, klony i lipy. Świerki posadzone gęsto wzdłuż ruchliwej ulicy, potrafią zatrzymać ponad 70% zanieczyszczeń. Wiele miast europejskich prowadzi specjalne akcje i programy ekologiczne, których celem jest zadrzewianie obszarów miejskich i ochrona istniejących już drzewostanów. Ma to pomóc nie tylko w walce z zanieczyszczeniem środowiska, ale przede wszystkim z wysokimi temperaturami powietrza w silnie zabudowanych rejonach.
16 października jest Dniem Chleba.
W polskiej kulturze chleb to świętość. Jest owocem ciężkiej pracy i podstawowym posiłkiem. Należy mu się szczególny szacunek, nie wolno go marnować ani wyrzucać. O wyjątkowości tego wypieku świadczą stare wierzenia ludowe. Chleba nie mogło zabraknąć podczas rodzinnych wydarzeń i obrzędów. Chronił przed złem i niepowodzeniem.
I tak w niektórych rejonach Polski, po narodzinach dziecka, wkładano mu w ubranko kromkę chleba, która miał chronić przed czarami i nieszczęściem.