Bardzo lubię Pieniny. To niezwykle malownicze pasmo górskie w łańcuchu Karpat oferuje bardzo przyjemne i stosunkowo łatwe trasy, które możemy pokonać z dziećmi. Wybór jest naprawdę duży. Trzy Korony, Sokolica czy wędrówka Łąkami Małych Pienin są jednymi z najpopularniejszych celów turystycznych wypraw. Nie wymagają szczególnego przygotowania kondycyjnego, dlatego na szlakach często możemy spotkać rodziny wielopokoleniowe. Turystów jest naprawdę dużo.
Ja chciałabym was zachęcić do zdobycia najwyższego szczytu Pienin — Wysokiej, która należy do Korony Gór Polski. Proponuję wam jednak nieco inną, niż standardową przez wąwóz Homole trasę, która prowadzi przez mało popularny Rezerwat Białej Wody. Szlak bierze swój początek w Jaworkach (na jednym z parkingów zostawiamy nasze auto), skąd żółtym szlakiem kierujemy się do wylotu doliny Białej Wody.
Ta urozmaicona krajobrazowo wycieczka, wiedzie pograniczem górskich łańcuchów, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na Pieniny, Magurę Spiską, Beskid Sądecki, a w pogodne dni na Tatry. Cała trasa zajmuje ponad 5 godzin, a przez większą część wędrówki będziecie w samotności i ciszy delektować się piękną przyrodą.
Wędrując w ten sposób, na szlaku spotkaliśmy tylko 2 osoby. Tymczasem od strony wąwozu Homole na Wysoką ciągnęła się długa kolejka. Dość wymagające podejście sprawia, że wiele osób odpoczywa na wąskiej ścieżce, utrudniając innym wejście na szczyt.
Jeśli zdecydujecie się zdobywać Wysoką, idąc przez Rezerwat Białej Wody, to unikniecie dość męczącego i zatłoczonego podejścia. Schodząc ze szczytu na węźle na Polanie pod Wysoką, będziecie mogli wybrać jedną z 2 opcji powrotu — przez wąwóz Homole do Jaworek, lub szlak prowadzący do Szczawnicy, skąd busem wrócicie na parking w Jaworkach. Wędrówka do Szczawnicy zajmie wam ponad 2 godziny.
Niezależnie od tego, jaką trasę powrotu wybierzecie, to sama wędrówka na Wysoką od strony Białej Wody dostarczy wam mnóstwo radości. Gorąco ją polecam. Jest malowniczo, a przede wszystkim niezwykle spokojnie.