Ta rajska kraina to najbardziej nasłoneczniona część Polski. Największym bogactwem jest tu sama przyroda, dzika i nieskażona. Roztocze to wciąż mało rozpoznawalna część naszego kraju, oferująca piękne toskańskie krajobrazy, czyste powietrze, doskonałą regionalną kuchnię, oraz mnóstwo możliwości spędzenia aktywnego wypoczynku.
Geograficznie rozciąga się na wyżyny i kotliny, od Kraśnika po Lwów, a emocjonalnie zapewnia wiele atrakcji, legend i opowieści, tajemniczych, i mrocznych miejsc oraz niezwykłych obiektów historycznych.
Roztocze słynie z hodowli konika polskiego, którego przodkami były legendarne tarpany. Znajdziemy tu także wiele gatunków rzadkich ptaków, jak bocian czarny, orlik krzykliwy czy dzięcioł białogrzbiety.
Podróżując po Roztoczu, nie sposób nie zauważyć wszechobecnej architektury sakralnej. Kamienne krzyże, przydrożne drewniane kapliczki i przepiękne zabytkowe cerkwie, tworzą niezwykły klimat. Obok najbardziej popularnych miejsc, jak Zwierzyniec, Guciów, Rezerwat Nad Tanwią czy Krasnobród, warto udać się na wycieczkę mało uczęszczanymi drogami, aby poczuć niezwykły charakter roztoczańskich wsi.
Roztocze jest magiczne. Ma w sobie coś, czego nie posiada żadne inne miejsce w Polsce. To bogactwo niezwykłej przyrody, lasy, które nie mają końca, tajemnicze, wręcz zaskakujące obiekty historyczne oraz wszechobecny sielankowy spokój. Tu naprawdę bierzemy głęboki oddech i zapominamy o bożym świecie.
W 2019 roku Roztocze zostało wpisane na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Niezwykły charakter temu miejscu nadają rzeki, przede wszystkim — Wieprz, Tanew, Łada i Bukowa. Każda ma swój niepowtarzalny charakter i każdą można pokonać kajakiem. Spływy kajakowe to jedna z największych atrakcji i świetny sposób poznawania roztoczańskiej przyrody. Wrażenia są niezapomniane. Roztocze warto zwiedzać rowerem. Doskonale przygotowane trasy i znikomy ruch na drogach sprawiają, że jazda na dwóch kółkach jest naprawdę przyjemna, także z dziećmi.
Kiedy odwiedzić Roztocze? Byliśmy tam wielokrotnie, także jesienią. Za każdym razem witała nas piękna pogoda i odmienne okoliczności przyrody. W zimie wiele obiektów agroturystycznych organizuje leśne kuligi i ogniska.
Warto pamiętać, że wraz z końcem wakacji dużo obiektów gastronomicznych jest zamykanych. Chcąc zasmakować w regionalnej kuchni po sezonie, trzeba się liczyć z pewnymi trudnościami lub koniecznością podróżowania do większych miasteczek.