Jeśli macie dość tłumów na tatrzańskich szlakach i marzycie o atrakcyjnych, lecz wciąż mało odkrytych trasach, to Beskid Wyspowy będzie strzałem w dziesiątkę!
Od kilku lat prowadzona jest w Polsce akcja pod hasłem “Odkryj Beskid Wyspowy”. Jej celem jest przedstawienie tego wspaniałego, choć wciąż mało popularnego pasma górskiego. Na stronie odkryjbeskidwyspowy.pl znajdziecie wiele przydatnych informacji, w tym kalendarz wielu imprez i spotkań miłośników Beskidów. Dlaczego warto wybrać się na wędrówkę właśnie w te tereny i co takiego wyjątkowego kryje w sobie Beskid Wyspowy? Już wyjaśniam.
Beskid Wyspowy jest naprawdę niepowtarzalny. Ta oryginalność polega na występowaniu odosobnionych i porozrzucanych na obszarze 1000 km² szczytów, które niczym wyspy wyłaniają się z morza mgieł. To zjawisko ma związek z inwersją temperatury, której występowanie jest charakterystyczne dla tego obszaru. Temperatura w dolinach i kotlinach pomiędzy górami jest dużo niższa niż na samych szczytach. Sprzyja to tworzeniu się zjawiskowych mgieł.
Swoją atrakcyjność Beskid Wyspowy zawdzięcza także wielkiej różnorodności. Jego szczyty można zdobywać pieszo, na rowerze, na nartach, a nawet oglądać je wszystkie z paralotni. Wielkie zróżnicowanie tras sprawia, że Beskid Wyspowy sprawdza się doskonale zarówno na krótką wycieczkę z małymi dziećmi, jak i wyprawę wymagającą dobrej kondycji i doświadczenia. Szlaki są bardzo różnorodne i w większości oferują piękne widoki. Największą zaletą jest bez wątpienia cisza i brak tłumów.
Najbardziej charakterystyczny wyspowy fragment, leży w centralnej części łańcucha. Stożkowe szczyty Śnieżnicy, Łopienia, Ćwilina, Lubogoszczy i Strzebla, oddzielone przełęczami i dolinami rzek oraz potoków, tworzą piękne górskie wyspy. Różnice wysokości wynoszą tu zazwyczaj 440-600m.
Beskid Wyspowy jest krainą typowo rolniczą. W krajobrazie dominują pola, łąki i lasy. Obok tych ostatnich, do najcenniejszych przyrodniczo terenów zalicza się także widokowe hale. A jeśli już o widokach mowa, to warto podkreślić, że Beskid Wyspowy oferuje przepiękne widoki na Tatry i Gorce.
Mało kto wie, że odkryto tu i opisano ponad 75 obiektów jaskiniowych, z których największą jest Jaskinia Zbójecka w Łopieniu o długość korytarzy 433 metrów.
Istnieją tu także liczne formy skałkowe. Najbardziej znane to Diabli Kamień koło Szczyrzyca i Wielki Kamień na Krzywickiej Górze.
Po beskidzkich górach chodzimy dość często. Ze względu na bliską lokalizację, takie wędrówki organizujemy dość spontanicznie. Krótkie i przyjemne szlaki są świetną propozycją na popołudniowy spacer czy wycieczkę z dziadkami. Różnorodne trasy pozwalają na aktywny wypoczynek bez obaw o słabą kondycję czy złapanie ciężkiej zadyszki. Szlaków jest całe mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.
Beskid Wyspowy można zdobywać o każdej porze roku. Jest idealny na rodzinną wyprawę, wycieczkę solo i sprawdzi się jako doskonały punkt startowy, dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z górami.