Lubimy gry planszowe. Z chłopcami gramy regularnie, zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie. To doskonały sposób spędzania wolnego czasu i świetna alternatywa dla telewizji.
Czasy kiedy gry planszowe kojarzono jedynie z chińczykiem i Monopoly już dawno minęły. Polski sektor gier planszowych jest jednym z największych w Europie. Branża mocno zyskała po wybuchu pandemii. Zamknięci w domach i pozbawieni dostępu do zewnętrznych rozrywek, zaczęliśmy poszukiwać innych sposobów spędzenia wolnego czasu. Dla wielu gry były ogromnym odkryciem i ratunkiem przed wszechogarniającym marazmem.
Gry planszowe przestały być kojarzone wyłącznie z dziecięcą zabawą. Coraz częściej po planszówki sięgają dorośli, grają podczas imprez i spotkań z przyjaciółmi.
Równie często gry planszowe w swojej pracy wykorzystują psychologowie, trenerzy i szkoleniowcy. Świadczy to o wszechstronności i ogromnych możliwościach tej z pozoru dziecinnej formy rozrywki.
Gry planszowe rozwijają naszą pamięć, logiczne myślenie, uczą rozwiązywania problemów i współpracy. Kształtują zdolność abstrakcyjnego myślenia, umiejętność działania pod presją czasu i radzenia sobie z porażką. Uczą współzawodnictwa, uczciwości i zmuszają do wytężonej koncentracji.
Korzyści płynące z grania w gry planszowe są ogromne. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów gier — zręcznościowe, pamięciowe, losowe, strategiczne, karciane czy rodzinne. Każdy rodzaj jest dostosowany do wieku dziecka, może też uczyć współzawodnictwa lub współpracy. Warto sięgać po gry emocjonujące, w których rozgrywka przebiega w sposób dynamiczny i zaskakujący. U nas ten rodzaj gier wzbudza największe emocje i daje najwięcej radości.
W co warto grać? Próbujmy różnych gier. My w swojej kolekcji mamy gry pamięciowe, karciane, losowe i zręcznościowe. Naszym niedawnym odkryciem jest gra planszowa Lisek urwisek, w której gracze, współpracując ze sobą, wcielając się w rolę detektywów. Ich zadaniem jest odnalezienie lisa, który zabrał smakowite ciasto. Rozgrywka bywa bardzo emocjonująca i wymaga zapamiętania wielu różnych wskazówek. Dzieciom najbardziej podoba się kolorowa plansza, karty lisów i detektywistyczny dekoder do oceny wskazówek. W Liska urwiska gramy bardzo często, reguły gry są dość proste i nawet 4-latek szybko je opanuje. Warto wspomnieć, że pozycja ta może poszczycić się wieloma międzynarodowymi nagrodami. Tytuł najlepszej gry dziecięcej i rodzinnej zdobyła między innymi we Francji, Niemczech i USA.