Angażujmy nasze dzieci w akcje ekologiczne. To ich pokolenie będzie odpowiedzialne za naszą planetę, kiedy nas zabraknie. Jeśli nie nauczymy maluchy jak dbać i troszczyć się o środowisko naturalne, to przyjdzie im żyć w dużo gorszych czasach.
Od wielu lat w Polsce organizowana jest akcja z inicjatywy Fundacji Nasza Ziemia. Jej celem jest wspólne sprzątanie wsi, miast i miasteczek, a także propagowanie edukacji ekologicznej. Każdego roku we wrześniu całe rodziny ruszają, aby posprzątać swoje otoczenie. Z roku na rok, aktywistów przybywa, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Dlatego tak ważne są małe inicjatywy społeczne i indywidualne zaangażowanie każdego z nas.
Polska jest brudna. Mogę o tym pisać i mówić otwarcie. Jesteśmy narodem, który nie dba o swoje otoczenie. Wciąż jeszcze króluje w nas przekonanie, że przestrzeń publiczna jest niczyja i nie warto się o nią troszczyć.
Poczucie dobra wspólnego jest bardzo mizerne, a odpowiedzialność za otoczenie kończy się z chwilą opuszczenia własnego podwórka.
Można to zmienić, wprowadzając skuteczne prawo, ale przede wszystkim ucząc dzieci już od najmłodszych lat. A edukować ekologicznie może dziś każdy, chociażby poprzez dawanie dobrego przykładu młodemu pokoleniu.
Wiele miast i wsi w Polsce organizuje niezależne akcje, których celem jest wspólne sprzątanie środowiska. Warto angażować się w takie inicjatywy i robić to wspólnie z dziećmi. Jeśli nie pokażemy maluchom, że przestrzeń publiczna jest naszym wspólnym dobrem i wspólną wartością, to w dorosłym życiu będą powielać te same błędy i niszczyć otoczenie równie mocno, jak ich rodzice.
Chcieć znaczy móc i to od naszego zaangażowania, energii i pracy zależy, w jakim będziemy żyli środowisku. Pozostawione po rodzinnym pikniku i spacerze w lesie butelki, puszki czy pieluchy, pozostaną tam przez setki lat. Niesprzątnięte będą odkrywane przez kolejne pokolenia, którym przyjdzie naprawiać skutki naszej szkodliwej działalności.
Sprzątać najbliższe otoczenie można regularnie — podczas spaceru z psem, wycieczki do lasu czy wyprawy rowerowej. Zebranie kilku puszek czy plastikowych butelek to krok w stronę lepszego jutra. Dzieci uwielbiają angażować się w takie czynności. W naszym domu wspólne sprzątanie, podczas zwykłych spacerów czy zorganizowanych akcji, wiąże się z wielkim podekscytowaniem. Chłopcy niezwykle ochoczo angażują się w szukanie śmieci. Wystarczą grube rękawiczki, worki i zapał do pracy. A ten w przypadku najmłodszych jest zawsze imponujący.
Warto połączyć aktywność na świeżym powietrzu z ekologią. Poprzez wspólne działanie na rzecz naszej planety, budujemy w dzieciach świadomość odpowiedzialności za nasze otoczenie. Poczucie, że zrobiłem coś dobrego dla środowiska, w którym żyjemy, że nie pozostałem obojętny na jego los, ma wartość bezcenną. Pielęgnowane będzie rozwijało nieprzeciętną wrażliwość oraz wpływało na sposób postrzegania świata i nas samych.