Walia jest krajem bardzo niewielkim, w którym mieszka 3 miliony ludzi. Choć leży w Wielkiej Brytanii, stanowiąc część Zjednoczonego Królestwa, to zachowała swoją odrębność kulturową oraz język. Błędnie przyjmuje się, że kraj ten zamieszkują Anglicy. Zarówno Walijczycy, Szkoci, jak i mieszkańcy Kornwalii pochodzą od Celtów, czyli rdzennych mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Walijczycy są bardzo mocno przywiązani do swojej tradycji i odrębności kulturowej. Kraj ten jest oficjalnie dwujęzyczny, a język walijski obok języka angielskiego widnieje właściwie na każdym kroku.
Burzliwa historia sprawiła, że naród walijski nie darzy wielką sympatią angielskich sąsiadów. Niechęć daje się zauważyć w pubach, sklepach czy hasłach na ulicznych murach. Anglicy nie są lubiani, co jest dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę nie tylko przeszłość, ale i czasy współczesne. Walia jest krajem dość często pomijanym w wielu ważnych decyzjach, jakie zapadają w Westminster. Rząd nie przykłada zbyt dużej uwagi do poprawy sytuacji ekonomicznej sąsiada, rozbudowy infrastruktury i poprawy jakości życia mieszkańców. To wszystko wpływa na dość duże poczucie narodowej alienacji. Walijczycy czują się gorsi i bezradni, rządzeni przez lekceważących ich potrzeby polityków w bogatym Londynie.
Pod koniec XIX wieku Walia była jednym z największych w świecie producentów węgla kamiennego. Upadek górnictwa pod koniec wieku XX spowodował konieczność przeprowadzenia gospodarczej transformacji.
Jako kierunek turystycznych wojaży Walia jest raczej mało popularna. Największym zainteresowaniem cieszy się Szkocja i południowa Anglia. Walia pozostaje na uboczu, dlatego też w sezonie brak tu tłumów, jest spokojnie, a życie biegnie niespiesznym rytmem.
Prawie cała powierzchnia kraju jest wyżynno-górzysta i zajmuje ją pasmo Gór Kambryjskich z najwyższym szczytem Snowdon (1085 m n.p.m.).
Panuje tu klimat typowo morski o chłodnych latach i łagodnych zimach. Pada też wyjątkowo często, zwłaszcza w wyższych partiach gór.
Największym bogactwem tego kraju jest przyroda. Znajdują się tu trzy parki narodowe, z których największym jest Snowdonia. To tu himalaista Edmund Hillary trenował przed wyprawą na Mount Everest. Dominuje tu surowy, górski krajobraz, rozległe trawiaste łąki i wrzosowiska. Na najwyższy szczyt można wejść albo wjechać zabytkową kolejką.
Walia to idealne miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju. Krajobrazy są tu wyjątkowo urzekające i posiadają swój niepowtarzalny, nieco mroczny klimat. Prawie 70% mieszkańców tego kraju mieszka w nadmorskich miasteczkach, dlatego zapuszczając się w głąb Wali, mamy wrażenie totalnej pustki. Znajdziemy tu pojedyncze farmy i ogromne ilości luźno biegających owiec. A tych jest tu naprawdę dużo, bo ponad 11 milionów!
Walię można zwiedzać o każdej porze roku, choć zimy bywają tu wyjątkowo nieprzewidywalne i często pojawiają się opady śniegu, które mogą utrudniać podróżowanie.
Bez względu na porę roku, Walia oczaruje nas swoim niepowtarzalnym urokiem.