
Ile książek czytają Polacy? Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że niewiele. Ponad połowa z nas nie przeczytała żadnej książki w ciągu minionego roku, ani w formie papierowej, ani elektronicznej. Najrzadziej po lekturę sięgają osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, oraz zamieszkujące obszary wiejskie. Najwięcej czytają Polacy posiadający wykształcenie wyższe, mieszkający w większych miastach. Badania pokazały także, że zdecydowanie częściej po lekturę sięgają kobiety (46%), niż mężczyźni (27%).
Choć zainteresowanie książką w Polsce rośnie, to wciąż plasujemy się na końcu europejskiego ogona. Czytamy dużo mniej niż nasi zachodni sąsiedzi, dużo rzadziej kupujemy książki, także dzieciom.
O tym jak wielki wpływ na rozwój młodego człowieka ma czytanie książek, mówi się coraz częściej. Do głosu dochodzą kampanie społeczne, jak Cała Polska czyta dzieciom, czy Fundacja Powszechnego Czytania. Dzięki ich działalności stosunek Polaków do książki zmienia się na lepsze. Czytanie staje się modne, zwłaszcza w sieci.
Książki mają zbawienny wpływ na nasz mózg. Dotyczy to osób w każdym wieku, a przede wszystkim dzieci. Słuchając opowieści, maluchy przyswajają nowe słownictwo, ćwiczą pamięć, rozwijają inteligencję emocjonalną i zdolność koncentracji. Rozbudzają swoją ciekawość i wyobraźnię.
Liczne badania pokazują, że dzieci, którym rodzice regularnie czytają książki, nabywają umiejętność sprawnego i elokwentnego komunikowania się z innymi.
Często po zasobie słownictwa kilkulatka można poznać, czy rodzice czytają mu książki, czy nie.
Wspólne czytanie pozwala także na budowanie więzi emocjonalnej z rodzicem. Tata lub mama czytający książkę, jest tylko dla dziecka i dzieli z nim każdą cenną minutę. Lektura sprawia, że jesteśmy razem, blisko siebie i to jest najpiękniejsze.
Czytanie dzieciom to jeden z najwartościowszych i zarazem najtańszych sposobów spędzania czasu razem. Im wcześniej maluchy poznają przyjemność obcowania z lekturą, tym większe mają szanse na kontynuowanie literackiej fascynacji w późniejszym życiu.